Zámek Vranov nad Dyjí

Základní informace

Vranovská přehrada bývá často nazývána „Moravský Jadran“. Rozprostírá se od Vranova nad Dyjí na východě až po obec Podhradí nad Dyjí na západě a dosahuje délky 30 km. Na ploše 762,5 ha vytváří celou řadu zátok vhodných pro rekreaci a sportovní vyžití.

Díky teplotě a dobré kvalitě vody je zde možné koupání již od začátku června až do poloviny září. Písčité pláže s pozvolným přechodem do vody jsou vhodné i pro méně zkušené plavce, a pokud vás běžné vodní hrátky nudí, nebojte se zkusit tobogán. Na Vranovské přehradě naleznete i půjčovnu loděk, vodních šlapadel a dalších sportovních potřeb a řadu sezónních ubytovacích a stravovacích zařízení.

Nejznámější rekreační střediska jsou umístěna v okolí Vranova nad Dyjí (Hráz, Vranovská pláž, Lančovská zátoka, Švýcarská zátoka), Bítova (Kopaninky, Bítovská zátoka, Chvalatická zátoka, Chmelnice) či Podhradí nad Dyjí (Farářka, Penkýřky, Česká louka).

Hráz přehrady je s pláží propojena visutým mostem přes Švýcarskou zátoku. „Moravský Jadran“ skýtá vhodné podmínky i pro rybáře a vyznavače jachtingu či windsurfingu. Nedávno zde byla obnovena lodní plavba, a tak se můžete od půlky května do konce října svézt například z vranovské hráze až k hradu Bítov či zpět. K dispozici jsou i volejbalová hřiště, pingpongové stoly, nebo zábavný kulturní program. V okolí přehrady je mnoho pěkných míst, která stojí za návštěvu.

Vodní nádrž Vranov byla vybudována v letech 1930 až 1933 za účelem výroby elektrické energie, regulace přívalových vod, vodárenského využití i rekreace. Na její stavbě se podílelo asi 3000 lidí. Zatímco kámen byl těžen přímo v oblasti dnešní Švýcarské zátoky, plastický beton se přivážel po železnici do obce Šumná a odtud po úzkokolejné dráze až ke stavbě. Do provozu byla přehrada uvedena v roce 1934. Této rozsáhlé stavbě musela ustoupit pouze původní obec Bítov. Místní elektrárna je vybavena třemi Francisovými turbínami a každá z nich má výkon 5,4 MW. Betonová hráz gravitačního typu se nachází asi 1 km od centra Vranova nad Dyjí a na délku měří přibližně 290 m. Čtyři spodní výpusti přehrady, z nichž každá má průměr 1,6 m, dosahují při maximální hladině souhrnné kapacity 164,4 m3/s. Pokud by ani tyto výpusti nestačily a přehrada se zcela naplnila, je zajištěn bezpečnostní přeliv pomocí devíti polí o kapacitě 405 m3/s. Provozovatelem přehrady je Povodí Moravy, s.p. - závod Dyje.

Penzion Helena
Cena od: 470 Kč os./noc
Penzion U Hrádku
Cena od: 650 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, kde se natáčela Princezna na hrášku, Zlatovláska i pohádka O zatoulané princezně? Bylo to na zámku Červená Lhota v jižních Čechách.